AVX Corporation 06035A8R2DAT4A
06035A8R2DAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06035A8R2DAT4A
Brief Description
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A8R2DAT4A.pdf
Availability of 06035A8R2DAT4A
QUANTITY
06035A8R2DAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A8R2DAT4A
Internal Part NumberEIS-06035A8R2DAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A8R2DAT4A
Related Links06035A8, 06035A8R2DAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A8R2DAT4A Details Description
Related parts for 06035A8R2DAT4A
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 68CLCC datasheet.pdf
RLY SS 115V CLSET-LGHT TYP 2WRE datasheet.pdf
RES SMD 1.21KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSR OPTO REFL 40MM PREWIRE MOD datasheet.pdf
HDWR V-LINK SIMPLEX CONN LATCH datasheet.pdf
FIXED IND 173UH 540MA 600 MOHM datasheet.pdf
IC PLL FREQ SYNTH W/VCO 36LLP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf