AVX Corporation 06035A8R2JAT4A
06035A8R2JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06035A8R2JAT4A
Brief Description
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A8R2JAT4A.pdf
Availability of 06035A8R2JAT4A
QUANTITY
06035A8R2JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A8R2JAT4A
Internal Part NumberEIS-06035A8R2JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A8R2JAT4A
Related Links06035A8, 06035A8R2JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A8R2JAT4A Details Description
Related parts for 06035A8R2JAT4A
IC FPGA 80 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RND SPACER 0.028" NYLON 11.18MM datasheet.pdf
RES 27.3 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf