AVX Corporation 06035A911JAT2A
06035A911JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A911JAT2A
Brief Description
CAP CER 910PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A911JAT2A.pdf
Availability of 06035A911JAT2A
QUANTITY
06035A911JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A911JAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A911JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance910pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A911JAT2A
Related Links06035A9, 06035A911JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A911JAT2A Details Description
Related parts for 06035A911JAT2A
CONN USB PATCH CORD 3M IP67 datasheet.pdf
CONN PLUG FH 80POS .050 VERT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 47UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKES datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 30POS BOX MNT SKT datasheet.pdf