AVX Corporation 06035A9R0CAT2A
06035A9R0CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A9R0CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A9R0CAT2A.pdf
Availability of 06035A9R0CAT2A
QUANTITY
06035A9R0CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A9R0CAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A9R0CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A9R0CAT2A
Related Links06035A9, 06035A9R0CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A9R0CAT2A Details Description
Related parts for 06035A9R0CAT2A
RES SMD 4.75 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
IC DIFF BUS TRANSCEIVER 8-SOIC datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 100K 24-SOIC datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2A 7OUT 48TQFN datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
ANT 3DB-MEG 1850-1990/821-896MHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf