AVX Corporation 06035A9R0CAT2A
06035A9R0CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035A9R0CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 9PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035A9R0CAT2A.pdf
Availability of 06035A9R0CAT2A
QUANTITY
06035A9R0CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035A9R0CAT2A
Internal Part NumberEIS-06035A9R0CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035A9R0CAT2A
Related Links06035A9, 06035A9R0CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035A9R0CAT2A Details Description
Related parts for 06035A9R0CAT2A
IC TXRX E1 1-CHIP 3.3V 100-LQFP datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 8.0MH PC MNT datasheet.pdf
CONTACT SOCKET COAX SIZE 12 datasheet.pdf
SENSOR FIBER FLEXIBLE 2M datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 6" 8A CRS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
ANALOG TIMER DIN48 1-10MIN datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf