Bourns Inc. PDB241-GTR02-103A2
PDB241-GTR02-103A2 picture photo
Mfg. Part Number
PDB241-GTR02-103A2
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1/4W CARBON LOG
Datasheet Download
PDB241-GTR02-103A2.pdf
Availability of PDB241-GTR02-103A2
QUANTITY
PDB241-GTR02-103A2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PDB241-GTR02-103A2
Internal Part NumberEIS-PDB241-GTR02-103A2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPDB24, PDB241 Series Update 21/Aug/2013
PDB24, PDB241 Series Update 05/Sept/2013
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio PDB241-GTR
PackagingBulk
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation300°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeRound
Actuator Length0.748" (19.00mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PDB241-GTR02-103A2
Related LinksPDB241-GT, PDB241-GTR02-103A2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PDB241-GTR02-103A2 Details Description
Related parts for PDB241-GTR02-103A2
FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
TRF7901PWG4 datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC DO204AC datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf