AVX Corporation 06035AR47CAT2A
06035AR47CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035AR47CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035AR47CAT2A.pdf
Availability of 06035AR47CAT2A
QUANTITY
06035AR47CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035AR47CAT2A
Internal Part NumberEIS-06035AR47CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035AR47CAT2A
Related Links06035AR, 06035AR47CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035AR47CAT2A Details Description
Related parts for 06035AR47CAT2A
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 10-32 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP 12V 30MA 8SOIC datasheet.pdf
RELAY SSR 7A PNL MNT datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V 20% BX 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 7A TO262F datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf