AVX Corporation 06035C101MAT4A
06035C101MAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06035C101MAT4A
Brief Description
CAP CER 100PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C101MAT4A.pdf
Availability of 06035C101MAT4A
QUANTITY
06035C101MAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C101MAT4A
Internal Part NumberEIS-06035C101MAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C101MAT4A
Related Links06035C1, 06035C101MAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C101MAT4A Details Description
Related parts for 06035C101MAT4A
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 10% 1W J LEAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
MOSFET P-CH 8V 3A SOT23 datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 30V 3.5A/2.3A 8SO datasheet.pdf
DIP CABLE 8POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 700MA AXIAL datasheet.pdf