AVX Corporation 06035C103K4T2A
06035C103K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C103K4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C103K4T2A.pdf
Availability of 06035C103K4T2A
QUANTITY
06035C103K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C103K4T2A
Internal Part NumberEIS-06035C103K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C103K4T2A
Related Links06035C1, 06035C103K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C103K4T2A Details Description
Related parts for 06035C103K4T2A
RES 82.0 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 30MM INDUCTIVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
OSC TCXO 13.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
SWITCH datasheet.pdf
TVS DIODE 240VWM 387VC AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf