AVX Corporation 06035C103KAT2A
06035C103KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C103KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C103KAT2A.pdf
Availability of 06035C103KAT2A
QUANTITY
06035C103KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C103KAT2A
Internal Part NumberEIS-06035C103KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C103KAT2A
Related Links06035C1, 06035C103KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C103KAT2A Details Description
Related parts for 06035C103KAT2A
IC MOSFET DVR HI-SIDE QUAD16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
TAPE VINYL 2" X 36YD ORNG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 102 TYPE A 24POS datasheet.pdf
45P DUSTCAP STP BRKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
DPST ROCKER SWITCH datasheet.pdf
07P SL156 HSG W/LCK RAMP NATL datasheet.pdf
CAP FILM 33 NF 10% 100VDC datasheet.pdf