AVX Corporation 06035C103MAT2A
06035C103MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C103MAT2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C103MAT2A.pdf
Availability of 06035C103MAT2A
QUANTITY
06035C103MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C103MAT2A
Internal Part NumberEIS-06035C103MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C103MAT2A
Related Links06035C1, 06035C103MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C103MAT2A Details Description
Related parts for 06035C103MAT2A
DUCT SLT HAL FREE WHT 3X3"X 6' datasheet.pdf
IC CATV AMP MOD 870MHZ 440MA 7P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 2.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REDRIVER LVDS 1CH 8WSON datasheet.pdf
19P MTA100 CONN ASSY 30AU datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf