AVX Corporation 06035C103MAT4A
06035C103MAT4A picture photo
Mfg. Part Number
06035C103MAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C103MAT4A.pdf
Availability of 06035C103MAT4A
QUANTITY
06035C103MAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C103MAT4A
Internal Part NumberEIS-06035C103MAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C103MAT4A
Related Links06035C1, 06035C103MAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C103MAT4A Details Description
Related parts for 06035C103MAT4A
RELAY OPTOMOS 250MA SP-NO 6-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 30POS .050" SLD datasheet.pdf
IC 8 BIT 3US DAC S/O 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
PANEL INNER 4.25X4.25" GREY datasheet.pdf
SWITC STRGHT LVR SPST 15A SOLDER datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
CLASS II DESKTOP 18V 40W datasheet.pdf
FUSE-D1 16A T GL/GG 500VAC E16 datasheet.pdf