AVX Corporation 06035C104J4T2A
06035C104J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C104J4T2A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C104J4T2A.pdf
Availability of 06035C104J4T2A
QUANTITY
06035C104J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C104J4T2A
Internal Part NumberEIS-06035C104J4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C104J4T2A
Related Links06035C1, 06035C104J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C104J4T2A Details Description
Related parts for 06035C104J4T2A
CONN PIN 12-16AWG SILVER CRIMP datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8SOIJ datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 5A DO201AD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A USPN4 datasheet.pdf
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 25W datasheet.pdf