AVX Corporation 06035C104JAT2A
06035C104JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C104JAT2A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C104JAT2A.pdf
Availability of 06035C104JAT2A
QUANTITY
06035C104JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C104JAT2A
Internal Part NumberEIS-06035C104JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C104JAT2A
Related Links06035C1, 06035C104JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C104JAT2A Details Description
Related parts for 06035C104JAT2A
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR AMC1210 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLLECTOR 6SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 58A MUHFM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
500 TB PLU PLU HOOK/E datasheet.pdf
10 X 20 CORNER BRACKET datasheet.pdf
CONN SOCKET .6MM 50POS PWR TERM datasheet.pdf
CAP FILM 2700PF 10% 250VDC RDL datasheet.pdf