Vicor Corporation VE-B50-IW-F1
VE-B50-IW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B50-IW-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
VE-B50-IW-F1.pdf
Availability of VE-B50-IW-F1
QUANTITY
VE-B50-IW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B50-IW-F1
Internal Part NumberEIS-VE-B50-IW-F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B50-IW-F1
Related LinksVE-B50, VE-B50-IW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B50-IW-F1 Details Description
Related parts for VE-B50-IW-F1
IDC CABLE - MSC20K/MC20F/MCF20K datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1GHZ 8SO datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 0.50MM 39POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS PIN datasheet.pdf
MOSFET N CH 120V 72A TO-220 datasheet.pdf