AVX Corporation 06035C153KAZ2A
06035C153KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C153KAZ2A
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C153KAZ2A.pdf
Availability of 06035C153KAZ2A
QUANTITY
06035C153KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C153KAZ2A
Internal Part NumberEIS-06035C153KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C153KAZ2A
Related Links06035C1, 06035C153KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C153KAZ2A Details Description
Related parts for 06035C153KAZ2A
MODULE SKT FOR 28SSOP 18F45J10 datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 20SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle DisplayPort 20 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 113 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf