AVX Corporation 06035C161KAT2A
06035C161KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C161KAT2A
Brief Description
CAP CER 160PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C161KAT2A.pdf
Availability of 06035C161KAT2A
QUANTITY
06035C161KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C161KAT2A
Internal Part NumberEIS-06035C161KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance160pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C161KAT2A
Related Links06035C1, 06035C161KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C161KAT2A Details Description
Related parts for 06035C161KAT2A
FUSE GLASS 6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 10A TO220AC datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 24AWG GRY 3280' datasheet.pdf
ZMOTION NICERA RE200B 20SSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf