AVX Corporation 06035C163KAT2A
06035C163KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C163KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.016UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C163KAT2A.pdf
Availability of 06035C163KAT2A
QUANTITY
06035C163KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C163KAT2A
Internal Part NumberEIS-06035C163KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.016µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C163KAT2A
Related Links06035C1, 06035C163KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C163KAT2A Details Description
Related parts for 06035C163KAT2A
CONN IC DIP SOCKET 68POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 152.4MMX16.5M datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 0.124 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/2 WHT 32' datasheet.pdf
IC MEMORY 14SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW DO35 datasheet.pdf