AVX Corporation 06035C182KAT2A
06035C182KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C182KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C182KAT2A.pdf
Availability of 06035C182KAT2A
QUANTITY
06035C182KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C182KAT2A
Internal Part NumberEIS-06035C182KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C182KAT2A
Related Links06035C1, 06035C182KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C182KAT2A Details Description
Related parts for 06035C182KAT2A
IC RESET MPU W/RESET SC70-4 datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 2A MFLAT datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 5.00MM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 301 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
12+12 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 375MA 1 OHM TH datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.033 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf