AVX Corporation 06035C271M4Z2A
06035C271M4Z2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C271M4Z2A
Brief Description
CAP CER 270PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C271M4Z2A.pdf
Availability of 06035C271M4Z2A
QUANTITY
06035C271M4Z2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C271M4Z2A
Internal Part NumberEIS-06035C271M4Z2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C271M4Z2A
Related Links06035C2, 06035C271M4Z2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C271M4Z2A Details Description
Related parts for 06035C271M4Z2A
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO201AD datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 50K 3-WIRE 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 38.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LACING TAPE TWIST NYL 0.085" BK datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 3.6GSPS 292BGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 30W UFRM datasheet.pdf