AVX Corporation 06035C331J4T2A
06035C331J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C331J4T2A
Brief Description
CAP CER 330PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C331J4T2A.pdf
Availability of 06035C331J4T2A
QUANTITY
06035C331J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C331J4T2A
Internal Part NumberEIS-06035C331J4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C331J4T2A
Related Links06035C3, 06035C331J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C331J4T2A Details Description
Related parts for 06035C331J4T2A
RELAY MINI SSR 120VAC @ 2A RAND datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC FPGA 142 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 DSH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf