AVX Corporation 06035C332KAJ2A
06035C332KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C332KAJ2A
Brief Description
CAP CER 3300PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C332KAJ2A.pdf
Availability of 06035C332KAJ2A
QUANTITY
06035C332KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C332KAJ2A
Internal Part NumberEIS-06035C332KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C332KAJ2A
Related Links06035C3, 06035C332KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C332KAJ2A Details Description
Related parts for 06035C332KAJ2A
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8SOIJ datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 3.5A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
SOCKET DINRAIL DP FOR MT RELAYS datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 150POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 9POS HR datasheet.pdf
CONN MMCX JACK R/A 50 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 3.3VOUT 2W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 5A 120V datasheet.pdf