AVX Corporation 06035C392J4T2A
06035C392J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C392J4T2A
Brief Description
CAP CER 3900PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C392J4T2A.pdf
Availability of 06035C392J4T2A
QUANTITY
06035C392J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C392J4T2A
Internal Part NumberEIS-06035C392J4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C392J4T2A
Related Links06035C3, 06035C392J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C392J4T2A Details Description
Related parts for 06035C392J4T2A
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 6.3V 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 135K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf