AVX Corporation 06035C471KAT4J
06035C471KAT4J picture photo
Mfg. Part Number
06035C471KAT4J
Brief Description
CAP CER 470PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C471KAT4J.pdf
Availability of 06035C471KAT4J
QUANTITY
06035C471KAT4J Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C471KAT4J
Internal Part NumberEIS-06035C471KAT4J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C471KAT4J
Related Links06035C4, 06035C471KAT4J Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C471KAT4J Details Description
Related parts for 06035C471KAT4J
CAP FILM 0.22UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 0.04 OHM 2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 210KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC PRIORITY ENCODER 8BIT 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 43POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 274 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf