AVX Corporation 06035C472KAJ2A
06035C472KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C472KAJ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C472KAJ2A.pdf
Availability of 06035C472KAJ2A
QUANTITY
06035C472KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C472KAJ2A
Internal Part NumberEIS-06035C472KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C472KAJ2A
Related Links06035C4, 06035C472KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C472KAJ2A Details Description
Related parts for 06035C472KAJ2A
CONN HEADER 14POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 178 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf