AVX Corporation 06035C561KAT9A
06035C561KAT9A picture photo
Mfg. Part Number
06035C561KAT9A
Brief Description
CAP CER 560PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C561KAT9A.pdf
Availability of 06035C561KAT9A
QUANTITY
06035C561KAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C561KAT9A
Internal Part NumberEIS-06035C561KAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package300,000
Series-
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C561KAT9A
Related Links06035C5, 06035C561KAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C561KAT9A Details Description
Related parts for 06035C561KAT9A
IC CLK BUFFER 1:9 800MHZ 28PLCC datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 5V QUAD 32-TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMD datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CABLE 25COND 14AWG SLATE 100' datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1" BLACK 50' datasheet.pdf
SIM S7/400 FB4 X 10 CBL ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf