Riedon PFS35-0R47F1
PFS35-0R47F1 picture photo
Mfg. Part Number
PFS35-0R47F1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.47 OHM 1% 35W TO263
Datasheet Download
PFS35-0R47F1.pdf
Availability of PFS35-0R47F1
QUANTITY
PFS35-0R47F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFS35-0R47F1
Internal Part NumberEIS-PFS35-0R47F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Resistor Heatsinks
Non-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductHigh-Power TO Style Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPFS35
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (D-Pak)
Size / Dimension0.406" L x 0.398" W (10.30mm x 10.10mm)
Height0.185" (4.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFS35-0R47F1
Related LinksPFS35-, PFS35-0R47F1 Datasheet, Riedon Distributor
PFS35-0R47F1 Details Description
Related parts for PFS35-0R47F1
IC SRAM 16KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 120POS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RING UNINSULATED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP CER 56PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
F-367-10 RING VERSAKRIMP datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT DUMMY SHELL SZ 17 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
762MM EURO HDR RA CE 9CGREEN datasheet.pdf