AVX Corporation 06035C822K4T2A
06035C822K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035C822K4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8200PF 50V X7R 0603
Datasheet Download
06035C822K4T2A.pdf
Availability of 06035C822K4T2A
QUANTITY
06035C822K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035C822K4T2A
Internal Part NumberEIS-06035C822K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035C822K4T2A
Related Links06035C8, 06035C822K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035C822K4T2A Details Description
Related parts for 06035C822K4T2A
FIXED IND 6.8UH 1.35A 165 MOHM datasheet.pdf
MIC MEMS ANALOG OMNI -22DB datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1/8 NPT 5V 12" datasheet.pdf