AVX Corporation 06035D473K4T2A
06035D473K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035D473K4T2A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X5R 0603
Datasheet Download
06035D473K4T2A.pdf
Availability of 06035D473K4T2A
QUANTITY
06035D473K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035D473K4T2A
Internal Part NumberEIS-06035D473K4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035D473K4T2A
Related Links06035D4, 06035D473K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035D473K4T2A Details Description
Related parts for 06035D473K4T2A
IC DUAL INVERTER GATE 6-DSBGA datasheet.pdf
BOARD PWB W/SCA3000-E01 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 1MHZ 8MINIMAP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER HIGH DRIVE 16-SOIC datasheet.pdf
GASKET FABRIC/FOAM 10MMX1M RECT datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
TWEEZER POINTED 4.33" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
500 TB RIS CLA SOLID datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 8SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS 125.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf