AVX Corporation 06035E103ZAT2A
06035E103ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035E103ZAT2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V Z5U 0603
Datasheet Download
06035E103ZAT2A.pdf
Availability of 06035E103ZAT2A
QUANTITY
06035E103ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035E103ZAT2A
Internal Part NumberEIS-06035E103ZAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035E103ZAT2A
Related Links06035E1, 06035E103ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035E103ZAT2A Details Description
Related parts for 06035E103ZAT2A
JUMPER-H2728TR/C2064W/X 4" datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMA datasheet.pdf
OSC XO 167.33165MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG NATURAL datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf