AVX Corporation 06035F103K4Z2A
06035F103K4Z2A picture photo
Mfg. Part Number
06035F103K4Z2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X8R 0603
Datasheet Download
06035F103K4Z2A.pdf
Availability of 06035F103K4Z2A
QUANTITY
06035F103K4Z2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035F103K4Z2A
Internal Part NumberEIS-06035F103K4Z2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035F103K4Z2A
Related Links06035F1, 06035F103K4Z2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035F103K4Z2A Details Description
Related parts for 06035F103K4Z2A
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS datasheet.pdf
IC FILTR 5TH ORDR LOWPASS 8-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 7PF 100V R2H 0805 datasheet.pdf
L37-3 SHEET 150X150X10MM datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLADE MALE 18AWG TIN datasheet.pdf
PRESSUREAIRFLOWAWM 40000 SERIES datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf