AVX Corporation 06035F333J4T2A
06035F333J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035F333J4T2A
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X8R 0603
Datasheet Download
06035F333J4T2A.pdf
Availability of 06035F333J4T2A
QUANTITY
06035F333J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035F333J4T2A
Internal Part NumberEIS-06035F333J4T2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035F333J4T2A
Related Links06035F3, 06035F333J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035F333J4T2A Details Description
Related parts for 06035F333J4T2A
CONN HEADER 20POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
RES 62 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 26.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FS/FD CVR 3W 250V RCPTL NON-NEMA datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" GOLD datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf