AVX Corporation 06035F333K4T2A
06035F333K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06035F333K4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V X8R 0603
Datasheet Download
06035F333K4T2A.pdf
Availability of 06035F333K4T2A
QUANTITY
06035F333K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035F333K4T2A
Internal Part NumberEIS-06035F333K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035F333K4T2A
Related Links06035F3, 06035F333K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035F333K4T2A Details Description
Related parts for 06035F333K4T2A
OSC 3.3V PROG CMOS TRI ST 50PPM datasheet.pdf
IC DECODER 1-8 ADV HS 16-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
FIBER CBL ASSY ZINC IP67 60M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
IPD M12 SHLD 3W SPST PLUG datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 110MA 9 OHM SMD datasheet.pdf