| Internal Part Number | EIS-DC56-11SYKWA | |
| Number of Characters | 2 | |
| Size / Dimension | 0.984" H x 0.750" W x 0.268" D (25.00mm x 19.05mm x 6.80mm) | |
| Digit/Alpha Size | 0.56" (14.22mm) | |
| Display Type | 7-Segment | |
| Common Pin | Common Cathode | |
| Color | Yellow | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Millicandela Rating | 130mcd | |
| Wavelength - Peak | 590nm | |
| Power Dissipation (Max) | 75mW | |
| Package / Case | 18-DIP (0.600", 15.24mm) | |