AVX Corporation 06035F472J4Z2A
06035F472J4Z2A picture photo
Mfg. Part Number
06035F472J4Z2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X8R 0603
Datasheet Download
06035F472J4Z2A.pdf
Availability of 06035F472J4Z2A
QUANTITY
06035F472J4Z2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035F472J4Z2A
Internal Part NumberEIS-06035F472J4Z2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035F472J4Z2A
Related Links06035F4, 06035F472J4Z2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035F472J4Z2A Details Description
Related parts for 06035F472J4Z2A
IC RCVR/DRVR QUAD ECL DFF 20SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A DO201AD datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.6A SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 4.53 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
IGBT MODULE 3LEVEL INVERTER SP3 datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONV 6W SIP DUAL OUT datasheet.pdf
DIODE AVALANCH 1KV 2.4A TO277A datasheet.pdf