AVX Corporation 06035F472KAT2A
06035F472KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035F472KAT2A
Brief Description
CAP CER 4700PF 50V X8R 0603
Datasheet Download
06035F472KAT2A.pdf
Availability of 06035F472KAT2A
QUANTITY
06035F472KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035F472KAT2A
Internal Part NumberEIS-06035F472KAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035F472KAT2A
Related Links06035F4, 06035F472KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035F472KAT2A Details Description
Related parts for 06035F472KAT2A
TEST LEAD STKG BANA-MINGRABR 24" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K 24MHZ OTP 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INPUT LV 16-SOIC datasheet.pdf
FUSE INDUST 10A 690V CLASS GG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 866 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf