AVX Corporation 06035J0R3QBTTR
06035J0R3QBTTR picture photo
Mfg. Part Number
06035J0R3QBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.3PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J0R3QBTTR.pdf
Availability of 06035J0R3QBTTR
QUANTITY
06035J0R3QBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J0R3QBTTR
Internal Part NumberEIS-06035J0R3QBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.30pF
Tolerance±0.03pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J0R3QBTTR
Related Links06035J0, 06035J0R3QBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J0R3QBTTR Details Description
Related parts for 06035J0R3QBTTR
MINI LATCH SHROUD ASS'Y datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 0.232 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
UPS SMART ONLINE RACKMOUNT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 135A INT-A-PAK datasheet.pdf