AVX Corporation 06035J0R4ABTTR
06035J0R4ABTTR picture photo
Mfg. Part Number
06035J0R4ABTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.4PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J0R4ABTTR.pdf
Availability of 06035J0R4ABTTR
QUANTITY
06035J0R4ABTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J0R4ABTTR
Internal Part NumberEIS-06035J0R4ABTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J0R4ABTTR
Related Links06035J0, 06035J0R4ABTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J0R4ABTTR Details Description
Related parts for 06035J0R4ABTTR
FUSE GLASS 1A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS FEMALE CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
TRANSDUCER 304.8 MM 12.0 IN datasheet.pdf
RES 86.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 32 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
CONN PLUG MALE M12 8POS GOLD IDC datasheet.pdf