AVX Corporation 06035J0R7PBSTR
06035J0R7PBSTR picture photo
Mfg. Part Number
06035J0R7PBSTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.7PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J0R7PBSTR.pdf
Availability of 06035J0R7PBSTR
QUANTITY
06035J0R7PBSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J0R7PBSTR
Internal Part NumberEIS-06035J0R7PBSTR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.70pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J0R7PBSTR
Related Links06035J0, 06035J0R7PBSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J0R7PBSTR Details Description
Related parts for 06035J0R7PBSTR
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC NVSRAM 64KBIT 35NS 28SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT W/SCREW 14POS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 11.5VC UDFN10 datasheet.pdf
IC FPGA 190 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 15W datasheet.pdf