AVX Corporation 06035J0R7PBTTR\500
06035J0R7PBTTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
06035J0R7PBTTR\500
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 0.7PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J0R7PBTTR\500.pdf
Availability of 06035J0R7PBTTR\500
QUANTITY
06035J0R7PBTTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J0R7PBTTR\500
Internal Part NumberEIS-06035J0R7PBTTR\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.70pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J0R7PBTTR\500
Related Links06035J0R7, 06035J0R7PBTTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J0R7PBTTR\500 Details Description
Related parts for 06035J0R7PBTTR\500
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC 8BIT ADDRESSBL LATCH 16SO datasheet.pdf
CONN RING TONG NON-INSUL 10PC datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 930VAC QC TERM datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 145 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf