AVX Corporation 06035J100GBTTR
06035J100GBTTR picture photo
Mfg. Part Number
06035J100GBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 10PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J100GBTTR.pdf
Availability of 06035J100GBTTR
QUANTITY
06035J100GBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J100GBTTR
Internal Part NumberEIS-06035J100GBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J100GBTTR
Related Links06035J1, 06035J100GBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J100GBTTR Details Description
Related parts for 06035J100GBTTR
BOARD PC datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 8-SOIC datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 8CH HD 3.3V 48QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP TACT RND BLK/FROSTD WHT LENS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 1411 datasheet.pdf