AVX Corporation 06035J150JAWTR
06035J150JAWTR picture photo
Mfg. Part Number
06035J150JAWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 15PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J150JAWTR.pdf
Availability of 06035J150JAWTR
QUANTITY
06035J150JAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J150JAWTR
Internal Part NumberEIS-06035J150JAWTR
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J150JAWTR
Related Links06035J1, 06035J150JAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J150JAWTR Details Description
Related parts for 06035J150JAWTR
DIODE SCHOTTKY 30V 3A DPAK datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 2CH SRL 8-SOIC datasheet.pdf
LED T-3MM 585NM YLW DIFF RA SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS datasheet.pdf