AVX Corporation 06035J1R2PBTTR
06035J1R2PBTTR picture photo
Mfg. Part Number
06035J1R2PBTTR
Brief Description
CAP THIN FILM 1.2PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J1R2PBTTR.pdf
Availability of 06035J1R2PBTTR
QUANTITY
06035J1R2PBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J1R2PBTTR
Internal Part NumberEIS-06035J1R2PBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.2pF
Tolerance±0.02pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J1R2PBTTR
Related Links06035J1, 06035J1R2PBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J1R2PBTTR Details Description
Related parts for 06035J1R2PBTTR
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX 3.3V RS485/422 8 DIP datasheet.pdf