AVX Corporation 06035J2R0BBSTR
06035J2R0BBSTR picture photo
Mfg. Part Number
06035J2R0BBSTR
Brief Description
CAP THIN FILM 2PF 50V 0603
Datasheet Download
06035J2R0BBSTR.pdf
Availability of 06035J2R0BBSTR
QUANTITY
06035J2R0BBSTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035J2R0BBSTR
Internal Part NumberEIS-06035J2R0BBSTR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.0pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035J2R0BBSTR
Related Links06035J2, 06035J2R0BBSTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035J2R0BBSTR Details Description
Related parts for 06035J2R0BBSTR
MOSFET N-CH 30V 30A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
CAP THIN FILM 22PF 25V 0603 datasheet.pdf
IC RCVR/BUFF/XLATOR MULTI 8TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 50POS DUAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 100A SMP-FD datasheet.pdf
RES SMD 0.091 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf