Bourns Inc. CRT0603-FY-7500ELF
CRT0603-FY-7500ELF picture photo
Mfg. Part Number
CRT0603-FY-7500ELF
Brief Description
RES SMD 750 OHM 1% 1/16W 0603
Datasheet Download
CRT0603-FY-7500ELF.pdf
Availability of CRT0603-FY-7500ELF
QUANTITY
CRT0603-FY-7500ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRT0603-FY-7500ELF
Internal Part NumberEIS-CRT0603-FY-7500ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRT0603-FY-7500ELF
Related LinksCRT0603-F, CRT0603-FY-7500ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CRT0603-FY-7500ELF Details Description
Related parts for CRT0603-FY-7500ELF
CONN RCPT 50POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5.0MM 10POS datasheet.pdf
CONN SSL RCPT HSG 2POS 1.8MM datasheet.pdf
RES 2.162K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
FUSE BOARD 500MA 300VAC RADIAL datasheet.pdf