AVX Corporation 06035K2R7BAWTR
06035K2R7BAWTR picture photo
Mfg. Part Number
06035K2R7BAWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 2.7PF 50V 0603
Datasheet Download
06035K2R7BAWTR.pdf
Availability of 06035K2R7BAWTR
QUANTITY
06035K2R7BAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035K2R7BAWTR
Internal Part NumberEIS-06035K2R7BAWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035K2R7BAWTR
Related Links06035K2, 06035K2R7BAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035K2R7BAWTR Details Description
Related parts for 06035K2R7BAWTR
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-3 datasheet.pdf
IC MPU MPC74XX 1.42GHZ 360FCCBGA datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 2.7K OHM 0404 datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
1/2 INCH HST BLACK 200/6" PKG datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 16POS 2DECK datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V DPAK datasheet.pdf