TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F13-4SN-LC
DJT10F13-4SN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F13-4SN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT
Datasheet Download
DJT10F13-4SN-LC.pdf
Availability of DJT10F13-4SN-LC
QUANTITY
DJT10F13-4SN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F13-4SN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10F13-4SN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert13-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F13-4SN-LC
Related LinksDJT10F1, DJT10F13-4SN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F13-4SN-LC Details Description
Related parts for DJT10F13-4SN-LC
RES SMD 12.4 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
SENS PROX M30 10MM AC2W-NC datasheet.pdf
CONN RCPT 190POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A .100" TIN datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CONN PLUG 3P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf