Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD1K27
RNF14FTD1K27 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD1K27
Brief Description
RES 1.27K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD1K27.pdf
Availability of RNF14FTD1K27
QUANTITY
RNF14FTD1K27 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD1K27
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD1K27
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD1K27
Related LinksRNF14F, RNF14FTD1K27 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD1K27 Details Description
Related parts for RNF14FTD1K27
HOOK-UP STRND 22AWG BLUE 100' datasheet.pdf
CONN HOUSING RECEPT 104POS BLACK datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .400 32POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 0.200 T/H datasheet.pdf