AVX Corporation 06035K3R3CAWTR
06035K3R3CAWTR picture photo
Mfg. Part Number
06035K3R3CAWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 3.3PF 50V 0603
Datasheet Download
06035K3R3CAWTR.pdf
Availability of 06035K3R3CAWTR
QUANTITY
06035K3R3CAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035K3R3CAWTR
Internal Part NumberEIS-06035K3R3CAWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035K3R3CAWTR
Related Links06035K3, 06035K3R3CAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035K3R3CAWTR Details Description
Related parts for 06035K3R3CAWTR
IC TXRX EIA/TIA-562 3.3V 28-SOIC datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 5.8V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC DELAY LINE 128TAP PROG 28PLCC datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
CONN SOCKET POWER SIZE 8 THREAD datasheet.pdf
RFIC TRANCEIVER DEVELOPMENT KIT datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf