AVX Corporation 06035U101JAT2A
06035U101JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
06035U101JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
06035U101JAT2A.pdf
Availability of 06035U101JAT2A
QUANTITY
06035U101JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06035U101JAT2A
Internal Part NumberEIS-06035U101JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06035U101JAT2A
Related Links06035U1, 06035U101JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06035U101JAT2A Details Description
Related parts for 06035U101JAT2A
CONN HEADER 80POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR 15PSIG 1/4NPT 4.5V datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
FUSE MOD 600A 700V BLADE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 13A 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 10.16MM datasheet.pdf